Mısır tarihinde yapılan ilk seçimde halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed MURSİ zalim Sisi diktasının mahkeme salonlarında Hak’ka yürüdü.

Mısır’da yapılan batı destekli askeri darbe sonrası başlatılan sürek avında Muhammed MURSİ ve binlerce dava arkadaşı hapse atılmıştı.

Muhammed MURSİ’nin Mısır mahkemelerinde şehadete ulaşması çağımız firavunlarının zulümlerini bir kez daha apaçık ortaya koymuştur.

Vicdanını ve adalet duygusunu kaybetmemiş herkes özgürlüğü elinden alınmış bir devlet başkanının mahkeme salonlarında hayatını kaybetmesini kabul etmeyecektir.

Onlarca İhvan mensubunun idam edilmesine ve Muhammed MURSİ’nin tutuklu halde vefat etmesine sesini çıkarmayan sözde medeni batı ülkeleri bir kez daha demokrasi ve insan hakları konularındaki ikiyüzlülüklerini göstermişlerdir.

Firavunlar toprağı Mısır’da dün Hz. Musa’nın verdiği mücadeleyi bugün MURSİ ve arkadaşları devam ettirmektedir.

Muhammed MURSİ’nin Mısır zindanlarından Hak’ka yürümesi bize yeni bir muştu olmuştur. MURSİ’nin şehadeti, yeryüzü istikbarına ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadele şuurunu her daim diri tutmamız gerektiğini göstermektedir.

Eğer bizler zalimlere karşı onurlu ve izzetli bir mücadele azmi gösterirsek elbette firavunlar bir gün suda boğulacak Musa’lar yeryüzüne varis olacaktır.

Hasan El BENNA’dan, Seyyid KUTUB’a Esma BİLTACİ’den Muhammed MURSİ’ye Mısır’da şehit edilen kardeşlerimizi rahmetle yâd ediyor, onların kutlu yolunu yolumuz bildiğimizi yeryüzü zalimlerine haykırıyoruz.

Kemal ÖZDEN
İnsan ve Medeniyet Hareketi YİK Başkanı

19 Haziran 2019